- Imena kao što je Rada Đuričin ostavljaju neizbrisiv trag — osjetili smo njenu prisutnost na malim i velikim ekranima. Njena borba s demencijom, dugotrajna i teška, napokon je okončana prošle godine.
Poznata srpska glumica Rada Đuričin preminula je 4. septembra 2024. godine u Beogradu u 91. godini života Bila je članica Jugoslovenskog dramskog pozorišta, sa zapaženim i brojnim ulogama kako na sceni tako i na televiziji. Iako su mnogi pamtili njen “najljepši osmijeh”, posljednje godine života proveo je preokupirana zdravstvenim poteškoćama.
Početak zdravstvenih tegoba
Radin zdravstveni pad počeo je s demencijom, što je javnosti postalo poznato tek nakon njene hospitalizacije. Dijagnoza demencije bila je prvi ozbiljan pokazatelj da se radi o ozbiljnoj bolesti, a dvije, tri godine prije smrti borila se s neprestanim praćenjem zdravstvenog stanja i liječenjem pratećih problema.
Prve konkretne poteškoće javile su se prije par godina, kad je završila na odjeljenju intenzivne njege zbog moždanog udara u Specijalnoj bolnici “Sveti Sava” Iako se, prema njenim riječima, “nije osjećala mnogo drugačije nego sa 69 ili 79 godina”, ljekarska procjena ukazala je na narušeno kognitivno stanje.
Borba s demencijom i hospitalizacija
Zbog pogoršanja demencije, Rada Đuričin provela je značajan period u bolnici i pod brigom njegovatelja, jer nije bila sposobna brinuti se za sebe Insajderi iz bliske okoline nju tvrde da je bolest zahtijevala stalni medicinski nadzor, ali i ljubav i pažnju njegovatelja .
Ljekarske procjene, uključujući neurološke testove i snimanja mozga, potvrdile su tip demencije koji je nastavio uticati na njen govor, orijentaciju i sposobnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti .
Sahrana prema posljednjoj želji
Nakon smrti, porodica je ispoštovala njenu najveću želju: da bude sahranjena u rodnom Vršcu, kraj svojih roditelja, bez velikih komemoracija i tužnih govora Da bi se to ostvarilo, opelo samo za najuži krug održano je 7. septembra 2024. na Gradskom groblju u Vršcu, od 13:00 sati, a sahrana u 14:00 sati
Mnogi njeni dugogodišnji saradnici — među kojima i Vjera Mujović, Ljubiša Ristić i drugi — oprostili su se u krugu najbližih Gradonačelnica Vršca, Dragana Mitrović, najavila je inicijativu da se poslije Rade Đuričin neka od gradskih ulica preimenuje u njenu čast
Umjetnički opus i naslijeđe
Rada Đuričin ostaje upamćena po stotinama uloga i višedecenijskoj karijeri. Rođena je 31. maja 1934. godine u Vršcu, gdje je pohađala osnovnu i gimnaziju Studirala je književnost i glumu — prvo na Filološkom fakultetu, a potom na Fakultetu dramskih umjetnosti, gdje je diplomirala 1958. u klasi kojima su pripadali kolege kao što su Nikola Simić, Ružica Sokić i Velimir “Bata” Živojinović
Član Jugoslovenskog dramskog pozorišta postala je . Ostvarila je preko četrdeset značajnih uloga u predstavama “Sabinjanke”, “Nikad se ne zna”, “Tartif”, “Mrtve duše” i mnogim drugim
Demencija i opšte informacije
Važno je razumjeti da gubitak pamćenja sam po sebi nije rani simptom demencije. Jednokratni ili povremeni problemi s pamćenjem, koji ne pogoršavaju funkcionalnost u profesionalnom ili privatnom životu tokom najmanje šest mjeseci, obično nisu pokazatelj demencije .
Uzroci demencije
Demencija se javlja usljed različitih moždanih i sistemskih poremećaja — ukupno ih je čak 150, što dovodi do degeneracije neurona. Budući da se neuroni ne regenerišu, oboljenja poput Alzheimerove bolesti i vaskularne demencije izazivaju progresivan pad u tri ključna područja: kognitivne funkcije, ponašanje i sposobnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti .
Alzheimerova bolest i vaskularna demencija su najčešći oblici demencije, ali postoji mnogo drugih tipova koji zahtijevaju specifičan medicinski pristup.