Oglasi - Advertisement

  • Svima nam se desi – poslužimo kafu na bijeloj plastičnoj stolici, a već poslije par dana izgleda beživotno i zaprljano. No, uz sodu bikarbonu i vodu, možete joj vratiti sjaj bez puno muke.

Bijele plastične stolice omiljen su izbor za terase, balkone, vrtove i dvorišta zahvaljujući svojoj lakoći, pristupačnosti i svestranosti, ali vizualno uklapanje u gotovo svaki prostor ima i svoju zamku – bijela plastika se ubrzano zaprlja. Kiša, prljavština, mrlje od hrane i pića, pa čak i neugodno žutilo uzrokovano izlaganjem suncu, brzo narušavaju njihov izvorni izgled.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Mnogi pokušavaju očistiti stolice snažnim četkama, agresivnim deterdžentima ili raznim hemikalijama, ali rezultati su često nezadovoljavajući – mrlje ostaju, površina žutila, a rijetko se vrati prvobitna svježina. Ipak, poseban trik može promijeniti igru: dva sastojka – soda bikarbona i voda – jednostavno, brzo i efikasno vraćaju čistoću bijelim plastičnim stolicama.

Zašto baš soda bikarbona?

Soda bikarbona je praktično višenamjenski pomoćnik u kući. Ne samo da je jeftina i lako dostupna, već se dugo koristi zbog svojih svojstava razgradnje masnoće, neutraliziranja neprijatnih mirisa i čišćenja bez agresivnih hemikalija. To je čini idealnim rješenjem za površine koje dolaze u kontakt s kožom ili hranom, jer ne iritira i ne ostavlja štetne ostatke.

Koraci čišćenja:

  1. Pripremite pastu – U zdjelu stavite sodu bikarbonu i lagano dodajte vodu. Cilj je dobiti gustu pastu koja se lako razmazuje, ne previše rijetku da ne curi, ali ni toliko čvrstu da se teško razmazuje.

  2. Nanesite smjesu – Koristeći spužvu ili krpu, pažljivo premažite površinu stolica. Posvetite posebnu pažnju mrljama, žutilu i naslagama prljavštine.

  3. Lagano trljanje – Kružnim pokretima nježno ribajte površinu. Ne morate primjenjivati silu – soda bikarbona sama razgrađuje nečistoće.

  4. Ostavite da djeluje – Primijenite pastu na sve površine i ostavite da djeluje 10 do 15 minuta. U tom vremenu soda rastvara tvrdokorne mrlje.

  5. Isperite vodom – Nakon tretmana, stolice jednostavno isperite običnom vodom. Možete koristiti vrtno crijevo ili kantom isprati svu prljavštinu.

  6. Osušite stolice – Na kraju stolice prebrišite suhom krpom ili ih ostavite da se osuše prirodno na suncu.

Dodatni savjeti za maksimalne rezultate

Ako su stolice posebno zapuštene, možete u pastu dodati malo octa. Ocat pojačava učinak čišćenja jer razgrađuje masnoće i uklanja žute mrlje izazvane suncem. Ne brinite ako se smjesa počne pjenušiti – to je normalna i poželjna reakcija između sode i octa.

Za izuzetno tvrdokorne mrlje, starom četkicom za zube lako ciljajte teško dostupna mjesta – uglove, spojeve i sitne dijelove.

Kako spriječiti buduće mrlje

Nakon što vaše stolice zasjaju, možete ih zaštititi tako da ih premažete tankim slojem plastifikacione zaštite (ako je imate) ili čak obilno podmažite s nekoliko kapi ulja. Ovaj sloj djeluje kao zaštitna barijera, koja usporava nakupljanje prljavštine. Također, savjetuje se pokriti stolice plasticom ili ih zaštititi na krovnim površinama tokom padavina – kiše ili snijega, kako bi ostale čiste i u dobrom stanju.

S ovim koracima, najjednostavniji i najpraktičniji način održavanja bijelih plastičnih stolica doista je – kombinacija sode bikarbone i vode. Bez skupih hemikalija i napornog čišćenja – samo prirodno, lako i efikasno. Pripremite smjesu i pogledajte kako će vaše stolice ponovno zablistati!