- U decembru 1968. godine, život jedne tinejdžerke iz ugledne porodice pretvorio se u noćnu moru koju ni najgori scenarij ne bi mogao predvidjeti. Barbara Jane Meckle, iako još u oporavku od gripe, suočila se s jednim od najtraumatičnijih iskustava – otmicom i trodnevnim boravkom zakopana pod zemljom.
Barbara Jane Meckle, kći poznatog poduzetnika iz Miamija Roberta Mecklea, postala je žrtva jedne od najšokantnijih otmica u američkoj historiji. Njena priča zgrozila je naciju – ne samo zbog načina na koji je oteta, već i zbog činjenice da je preživjela više od 84 sata zakopana u kutiji pod zemljom.
Sve je počelo u noći 16. decembra 1968. godine, dok je Barbara boravila sa majkom Jane u motelu blizu svog fakulteta u Atlanti. Nakon što su neko pokucao na vrata, pred njima su se pojavili muškarac u uniformi i žena s crnom maskom.
U trenutku naivne brige i povjerenja, Barbara i njena majka su otvorile vrata – ne znajući da će to biti početak horora. Uslijedio je napad: muškarac s pištoljem je prijetio, dok je žena uspavala majku kloroformom. Onesviješćenu Barbaru su otmičari odnijeli na nepoznatu lokaciju.
Uskoro je stigao i zahtjev za otkupninom – ogromnih 500.000 dolara. Otmičari su Barbaru zatvorili u metalnu kutiju dužine 2 metra i širine manje od jednog metra, koju su zakopali pod zemlju. Unutra je imala ograničene zalihe – malo vode, nešto hrane, svjetlo na baterije i ventilacijski sistem koji je, nažalost, ubrzo prestao raditi.
U tim trenucima, mlada djevojka je pokazala nevjerovatnu mentalnu snagu. Iako svjesna opasnosti i izolacije, pokušavala je da ostane mirna. Mislila je na svoju porodicu i na Božić koji joj je bio omiljeni praznik, nadajući se da će ipak sve proći dobro.
Otmičari, Gerry Crist i Ruth Ejsman-Shier, nisu bili profesionalci – upravo njihove greške doprinijele su brzom razvoju slučaja. U napuštenom Volvu, policija je pronašla niz dokaza: fotografije, čekovnu knjižicu, pasoš i druge lične stvari koje su otkrile identitet otmičara. Uz to, jedan novčanik sa papirima o otkupnini bio je direktna veza sa samim zločinom.
Otac djevojke, Robert Meckle, putem novinskog oglasa uputio je poruku otmičarima da je spreman platiti traženu sumu. Dok su vlasti i FBI, pod vodstvom J. Edgara Hoovera, vodili potragu širom Georgije i okolnih država, sve nade su bile usmjerene na Barbaru – da izdrži, da ostane živa.
U improviziranoj grobnici, Barbara je pokušavala održati prisebnost razmišljajući o budućnosti, o slobodi, o svjetlu koje bi moglo probiti tamu. Njeni trenuci pod zemljom su bili ispunjeni borbom za dah, tišinom i vlastitim mislima.
Nakon nekoliko dana istrage i isplate otkupnine, FBI je uspio pronaći tačnu lokaciju gdje je Barbara zakopana. Spašena je iscrpljena, dehidrirana i u šoku – ali živa. Uslijedilo je emotivno okupljanje s roditeljima, koje je dirnulo cijelu naciju.
Otmičari su uskoro uhvaćeni zahvaljujući jasnim dokazima koje su ostavili za sobom. Ruth Ejsman-Shier je postala prva žena koja je dospjela na FBI-jevu listu deset najtraženijih kriminalaca, a Crist je osuđen na dugogodišnju kaznu zatvora.
Barbara je nakon ovog traumatičnog događaja nastavila svoj život. Udala se za prijatelja Stuarta Woodwarda, s kojim je zasnovala porodicu i dobila dvoje djece. Nikada nije tražila slavu ni publicitet zbog svoje priče, ali njeno preživljavanje postalo je simbol hrabrosti i mentalne snage.
Danas se priča o Barbari Meckle često spominje kao jedan od najneobičnijih i najinspirativnijih slučajeva otmice u historiji SAD-a. Njena sposobnost da preživi u potpuno nemogućim uvjetima podsjeća nas koliko je snažan ljudski duh kada se suoči s opasnošću.