Oglasi - Advertisement

  • Ako ste se ikada osjećali napuhano, bezvoljno i zbunjeni zbog viška kilograma koji se pojavio „preko noći“, možda niste razmišljali o zadržavanju vode kao mogućem uzroku. Iako često zanemaren, višak tekućine u organizmu može imati veliki utjecaj na svakodnevni život.

Simptomi poput natečenih zglobova, osjećaja težine, nadutosti i iznenadnog povećanja tjelesne mase mogu upućivati na nakupljanje vode u tijelu, a ne na klasično debljanje. Iako se često smatra bezazlenim, zadržavanje tekućine može narušiti kvalitetu života, sniziti nivo energije i izazvati psihofizičku nelagodu.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Zašto tijelo zadržava vodu?

Zadržavanje vode, odnosno edem, može nastati iz različitih razloga. Najčešći uzroci uključuju neuravnoteženu ishranu, pretjeranu konzumaciju soli, nedovoljan unos tečnosti, smanjenu fizičku aktivnost, hormonalne oscilacije i probleme s cirkulacijom.

Kada tijelo osjeti da ne prima dovoljno vode, ono reagira obrambeno – zadržava ono što ima. Upravo zato, paradoksalno, osobe koje piju premalo vode često pate od natečenosti. Pored toga, prehrana bogata masnom, suhom, jako začinjenom ili prerađenom hranom dodatno pogoršava situaciju.

„Otečeni zglobovi, umor, težina u nogama i nadutost u stomaku – sve su to znaci da vam tijelo zadržava vodu,“ upozoravaju stručnjaci.

Noge kao ogledalo problema

Jedna od prvih regija u kojoj primjećujemo nakupljanje vode jesu donji ekstremiteti – noge i stopala. Ako vam obuća postaje tijesna krajem dana ili ako vidite da su vam zglobovi na prstima i gležnjevima natečeni, to je signal za uzbunu.

„Dugotrajno sjedenje, stajanje i nekretanje ključni su faktori koji dovode do zadržavanja vode u nogama,“ navodi se. Nedostatak mišićne aktivnosti usporava limfni sistem i cirkulaciju, što otežava prirodno izbacivanje viška tekućine.

Prirodna rješenja: voda protiv vode

Iako zvuči suprotno logici, povećan unos vode pomaže tijelu da izbaci višak tekućine. Osim toga, tu su i brojna prirodna rješenja koja mogu pomoći.

Čajevi s diuretskim efektom – poput čaja od peršina, maslačka i zelenog čaja – pomažu organizmu da izluči višak tekućine. Također, redovna fizička aktivnost – čak i u obliku laganog hodanja, biciklizma ili joge – pomaže u stimulaciji limfnog sistema.

Trbuh i nadutost – znak za promjenu prehrane

Nadutost u stomaku ne mora nužno značiti probleme s probavom – često je rezultat viška vode. Fokus se treba prebaciti na hranu bogatu mineralima poput magnezija i kalija, koji igraju ključnu ulogu u regulaciji ravnoteže tečnosti u tijelu.

Magnezij i kalij – saveznici zdravlja

Magnezij doprinosi održavanju ravnoteže elektrolita, a njegov nedostatak može dovesti do problema s izlučivanjem vode. Tamnozeleno povrće, orašasti plodovi i mahunarke odlični su izvori magnezija.

S druge strane, kalij pomaže neutralizirati djelovanje soli i potiče izlučivanje viška tekućine. Banane, avokado, naranče, kelj, špinat i marelice trebali bi postati redovni dio vašeg jelovnika.

Izbacite sol – dobit ćete lakoću

Sol je jedan od glavnih uzroka zadržavanja vode. Ona „zaključava“ vodu u ćelijama, uzrokujući natečenost, posebno u licu, prstima i stomaku. Smanjite unos soli u svakodnevnom kuhanju i izbjegavajte industrijski obrađenu hranu poput čipsa, gotovih umaka i konzervi.

Čajevi kao svakodnevni saveznik

Uključivanjem prirodnih čajeva u svakodnevnu rutinu možete značajno poboljšati izlučivanje vode iz tijela. Osim već pomenutih, korisni su i čaj od rastavića, crni čaj te zeleni čaj, koji pored toga što izbacuju višak vode, obiluju i antioksidansima.

Ako prepoznajete neke od navedenih simptoma kod sebe, nemojte paničiti – već počnite uvoditi male, ali efikasne promjene u svakodnevicu. Vaše tijelo će vam brzo uzvratiti osjećajem lakoće, vitalnosti i novom energijom.